9 kroků ke zkrocení strachu
„Strach z nebezpečí je tisíckrát větší, než nebezpečí samo.“
Daniel Defoe
Strach. Emoce dobře známá nám všem. Všichni společně sdílíme primární strach z nepřijetí a ze smrti. Být součástí smečky odjakživa znamenalo vyšší šanci na přežití. Z jeskyní jsme se přesunuli do bytů a kanceláří, mamuty nahradily supermarkety. Strach z nepřijetí a smrti nám ale zůstal.
Strach může mít spoustu podob – od lehkého mravenčení či vzrušení až po svíravý pocit, který nás dokáže paralyzovat. Vzpomínáte si třeba, jak jste se jako malí děsili zubařské vrtačky nebo skákání do vody z vysokého můstku? Důležité je uvědomit si, že strach je zcela přirozený a jeho úkolem je chránit nás. Když poprvé stojíme na lyžích na vrcholu kopce, mozek reaguje následovně: „Zbláznil ses? To se chceš jako vrhnout dolů? Zabiješ se! Kašli na to a jeď pěkně lanovkou!“ A pošle nám dávku strachu, aby nás odradil. Stejnou péči nám věnuje, třeba když se chystáme na veřejné vystoupení před lidmi. Mozek nechce, abychom se ztrapnili a skončili bez smečky.
Jak asi tušíte, někdy může být strach užitečným pomocníkem – signalizuje, že se chystáme vystoupit z komfortní zóny, nebo se pouštíme do rizikové situace. Jenže když mu dáme hlavní slovo, drží nás v šachu, omezuje nás a brání v projevení našeho plného potenciálu.
JAK TEDY SE STRACHEM PRACOVAT, ABY HRÁL PRO NÁS A NE PROTI NÁM?
-
V první řadě je důležité se strachem nebojovat, nepopírat ho. Jakákoli emoce, kterou se snažíme potlačit, se nám později mnohonásobně vrátí a může vést i k závažným chorobám. Přijměte fakt, že se bojíte. Je to naprosto v pořádku! Všichni máme z něčeho strach, jsme lidé a emoce jsou nám vlastní.
-
Snažte se na svůj strach co nejobjektivněji podívat. Čeho konkrétně se váš strach týká? Jaká nejhorší situace by mohla nastat? Naše mysl je opravdu kreativní a dokáže nám předložit scénáře, o kterých se Spielbergovi ani nesnilo.
-
Jak se váš pocit strachu projevuje? Co díky němu děláte / neděláte? Jak se fyzicky cítíte?
-
Před čím se vás strach snaží ochránit? Sepište si na papír všechno, co vás napadne. Nejdříve vás budou napadat zdůvodnění, která kloužou po povrchu. Dovolte si jít do hloubky, právě tam bývá „zakopaný pes“.
Příklad: Bojím se vážného vztahu – bojím se, že bych se mohla opravdu zamilovat. Bojím se, že bych se přestala kontrolovat. Bojím se, kdybych se kdybych projevila to, jaká skutečně jsem, partner by mě opustil. Bojím se, že by se ukázalo, že nejsem dost dobrá.
-
Zamyslete se, v jakém období váš strach vznikl. Jaká byla tehdy jeho úloha? A jak vám pomohl?
Příklad výše: Vznikl, když jsem byla malá. Naši mi vyčítali, že jsem / nejsem … (Dítě tohle chápe: „Takové, jaké jsem, nejsem přijímáno a milováno, musím být tedy jiné.“) Snažila jsem se být taková, jakou mě chtěli mít. Strach projevit své skutečné já mě chránil před kritikou / odmítnutím.
-
Jak by to vypadalo, kdybyste se v dané situaci nebáli?
Příklad výše: Kdybych se nebála projevit své já, mohl by se do mě někdo zamilovat pro to, jaká jsem. Měli bychom krásný vztah a já bych se cítila skvěle, protože bych se už nemusela přetvařovat.
-
A teď mám pro vás poslední otázku. Jste ochotní pustit svůj strach? Možná to zní zvláštně, ale mnoho lidí si své strachy hýčká. Mají je jako alibi, proč něco nedělat, neměnit, nezkoušet … Strachy nás udržují v naší komfortní zóně. Pokud vám to vyhovuje, je to v pořádku. Pokud ale v hloubi duše cítíte, že potřebujete nebo chcete něco jinak, mrkněte na zoubek svým strachům 🙂
-
Představte si, jak to bude ve vašem životě vypadat, když strach zmizí. Dopřejte si nádhernou, barvitou vizualizaci se všemi detaily, pocity, zvuky i barvami. Užijte si to. Tohle může být vaše.
-
A nakonec poděkujte svému strachu, že se vás snažil udržet v bezpečí. Teď už ho nepotřebujete, dál to zvládnete sami.
Tímhle cvičením si své strachy zvědomíte, čímž začnete proces uzdravování a změny. Když svým strachům hledíte zpříma do očí, přestáváte být obětí. Berete si zpátky svoji sílu a otevíráte se novým možnostem! Nenechte své strachy, aby vás omezovaly v prožití krásného života.
Pokud je pro vás toto téma aktuální a cítíte, že se zpracováním potřebujete pomoci, jsem tu pro vás. Vytvořila jsem krásnou vedenou meditaci na pouštění strachu a používám řadu dalších účinných technik, které jsme použily i během prožitkového víkendu pro ženy.
PS: Já se třeba bojím výšek. A brání mi to v lezení po horách? Ne, protože láska k horám a ten opojný pocit svobody, když stojím na vrcholu, jsou zkrátka silnější 🙂
No a někdy přijde moment, kdy se člověk musí s důvěrou odevzdat životu a tomu, co nás přesahuje. Protože – a to si pamatujte – nakonec vždycky všechno dobře dopadne! A když něco není dobré, tak to prostě ještě není konec 🙂