Cestopisy

Island: Země tisíců vodopádů

Öxarárfoss (NP Thingvellir, Þingvellir)

 

Když se teď nedá pořádně cestovat, musíme si vystačit s vlastní představivostí. Nebo vzpomínkami. Při inventuře starých fotek jsem zůstala překvapená, jak krásná místa jsem už navštívila. Tolik jsem se soustředila na to, kam jsem se za poslední rok nedostala, že jsem nechala vyblednout úžasné zážitky. Jestli chcete, pojďte se teď se mnou mrknout zpátky na Island. Pro mnohé je to „Země ohně a ledu“, pro mě je to „Země tisíců vodopádů“.

 

Kráčím opuštěnou roklí. Černé skály probouzejí moji fantazii. Vidím v nich siluety těch, kteří sem zavítali přede mnou. Legendy jsou do této zvláštní krajiny přímo vepsané, dávné příběhy mi ožívají před očima. Cítím, jak mi vzrušením buší srdce. Atmosféru ještě umocňuje potemnělá obloha a křik ptáků. Prostor se náhle rozšiřuje. Dřív ji slyším, než vidím. Masu vody padající z výšky necelých dvaceti metrů. Není divu, že Islanďané toto místo považují za posvátné a výjimečné.

 

Zajímavosti:

 

  • Údolí Almannagjá je posvátným místem již od raného středověku, kdy se zde začal scházet zřejmě nejstarší parlament na světě (Athing).

  • Vodopád je dílem člověka. V 10. století bylo odkloněno koryto řeky Öxará, aby byla rokle zásobená vodou kvůli návštěvníkům a členům Athingu.

  • Geologicky je vodopád zajímavý tím, že leží mezi tektonickými deskami. Voda padá ze Severoamerické desky na Evropskou.

  • Jedna z legend praví, že na Nový rok o půlnoci se voda mění ve víno

  • Kousek pod vodopádem najdete jezírko Drekkingarhylur, které údajně sloužilo k topení nevěrných a hříšných žen.

  • Slovo Öxi znamená Sekera. Kdysi dávno prý příchozí kmen vyznačil své území zaseknutím sekery do zamrzlé řeky. Podle jiné legendy se sekera v názvu váže k usmrcení ženského trolla, který terorizoval zdejší obyvatele.

  • Údolí je celoročně přístupné a hojně navštěvované. V zimě voda zamrzá a tvoří ledopád, který testuje zručnost místních lezců.

  • Rokli jste mohli vidět v seriálu Game of Thrones.

  • NP Thingvellir je jediná islandská památka zapsaná na seznamu UNESCO

 

Jak se k němu dostat:

Z Reykjavíku pojedete k městu Mosfellsbaer a za ním doprava po silnici č. 36. Po necelé půlhodině uvidíte značku, která vás nasměruje ke vchodu do NP Thingvellir. Od parkoviště vás čeká krátká procházka čedičovou roklí.

GPS souřadnice: 64.265786, -21.117796, mapa https://goo.gl/maps/WRFYS278bSESmm5y6

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *