
GR131 na Tenerife: Od sopek k pralesům

GR131, Anaga a Camino de Santiago de Teide
9 dní chůze / 180km / nastoupáno 8800m
Tentokrát jsem nevyrážela za dobrodružstvím, ale za klidem na práci a dobitím baterek. Jenže když odlítáte narychlo a předem si zjistíte jen jednu věc (a ještě blbě!), je jasný, že vás dobrodružství stejně nemine. Brno jsem opouštěla v noci, kdy mráz štípal do zadku a zledovatělé chodníky smrděly zlomeninou. Zato Tenerife mě přivítalo sluncem, roztančeným mořem a větrem, který mi na hlavě vytvořil dredy dřív, než bys řekl Pico del Teide.
Po probdělé noci a nekonečném letu s dětským orchestrem jsem se potřebovala dát dohromady a promyslet, co dál. Hostel Aloe Vera v El Medano byl jasnou volbou: nestál ledvinu a podle mapy.cz k němu šlo dojít pěšky. Vesele jsem pochodovala pryč od všech těch splašených turistů hledajících správný autobus. Jenže když jsem se chystala zmizet do pouště, vyhmátl mě jeden z řidičů. Navzdory slušné španělštině jsem mu nedokázala vysvětlit, že vím, co dělám, a že tudy vede cesta. O mé příčetnosti si myslel svoje. Za pár minut už jsem seděla v buse s jízdenkou, kterou za mě samozvaný spasitel zaplatil (když totiž chcete jít pěšky, nepočítáte s drobáky na lístek).
K hostelu jsem se tedy dostala hladce. Dobrodružství začalo sháněním plynu. Mít easy-click vařič, byla by to hračka. Jenže šroubovací kartuše jsou tady jak jednorožci – po návštěvě pár obchodů přestanete věřit, že existují. Byla to celodenní řehole, ale nakonec jsem hrdě třímala svoji bombu a mohla vyrazit. Začala jsem odpoledne na jihu v Adeje a po pár km se napojila na GR131. Na hřebeni čekala mlha, chlad i déšť, ale taky voňavé borovicové lesy. Vyprahlá krajina dávala tušit, že v ní vodu nenajdu. Spásou mělo být pohostinství v osadě Ifonche. Bohužel jsem trefila den, kdy mají zavřeno (čtvrtky a neděle), ale přece se našla dobrá duše, která mi doplnila lahve s vodou a uvařila horký čaj.
Těšila jsem se, jak si to hned první večer udělám hezký – nocovačka na kopci s výhledem na oceán, večeře při západu slunce, však víte. Postavila jsem stan a vytáhla dobroty od Adventure Menu. Sliny se mi sbíhaly na jazyku, když jsem se chystala rozjet vařič. Šroubuju, šroubuju, ale marně. Něco je špatně! Přišlo zjištění, že ta zatracená šroubovací kartuše je ve skutečnosti easy-click! Romantika první noci tak obnášela žvýkání studené ovesné kaše. Za tmy!
V noci jsem pochopila, že předpověď počasí kecala (ano, to je ta špatně zjištěná informace :D). Ani v poloze skrčence jsem se v letním quiltu nedokázala zahřát a rozepnout zamrzlý zip od stanu prokřehlýma rukama dřív, než se počůrám, byla fakt výzva. Pohodový přechod ostrova bez plynu, bez jídla a bez teplýho spacáku rázem dostal úplně jiný rozměr. Mým heslem se stalo “Když jsem přežila Pamír Trail, přežiju i Tenerife.” 😀 Chůzi jsem si rozvrhla tak, abych uprostřed dne míjela civilizaci (bar, turistické centrum, hotel). Doplnila jsem vodu, hodila do sebe něco sladkýho (to na Tenerife moc neumí, zlatej makovej koláč) a nechala si zalít Adventure meníčko, abych měla večeři. Jediným problémem tak byla ta zatracená zima v noci.
Naštěstí se dějí trailové zázraky. Jeden z nich mi přihrál do cesty Honzu. Bráchu kluka, kterýho jsem potkala na benzínce ve Španělsku tři roky dozadu, když jsem se chystala přejít Pyreneje. Neptejte se mě, jak to má ten Osud vymyšlený, prostě jsme se potkali. A díky bohu za to. Nebýt Honzy, tak by svět na úpatí Teide objevil ženskou verzi Otziho.
Následovala ještě další čtyři nečekaná setkání.
- S bývalým kolegou z práce a kamarádem Denisem. Ten se nečekaně zjevil přímo v Adeje i se svou motorkou, a hodil mě zpátky na trail.
- Cestou jsme potkali Miške a jejího milýho. Nafasovala jsem od nich teploučký spacák a hlavně plynovou bombu! Hned se člověku vyráží líp na cestu když ví, že si bude moct uvařit!
- Během toulkách Anagou se mi poštěstilo narazit na Lenku, s níž jsem se naposledy potkala před dvěma lety při cyklotoulkách severním Španělskem.
- Sbírku neuvěřitelných setkání završuje nádherná žena, Ingrid, sochařka z Rakouska s kořeny v jižních Čechách. Děkuju za chvíle souznění!
Hlavně díky tomu byl můj přechod ostrova jedinečným. A teď už ke krásám Tenerife 🙂
GR131 na Tenerife: Od sopek k pralesům
Rozmanitost na každém kroku
GR131 je turistická stezka, která vás provede ostrovem od pláží a banánových plantáží na jihu až k zelenému severu s mlžnými lesy a dramatickými útesy. Čeká vás cca 130 km (stezky v rezervaci Anaga se do GR131 nepočítají), zpravidla rozdělovaných do 5 dní.
Do nebe a dál aneb Pico del Teide
Dobrodružství začíná na jihu, kde vás přivítají borovicové lesy i sopečné pláně hrajícími všemi barvami. Rozverný vítr vám tady naháže písek do očí i do svačiny. Trasa míří do srdce Národního parku Teide. Výhled z náhorní plošiny Las Cañadas na sopečnou krajinu jak z Marsu je nezapomenutelný. Uprostřed všeho se tyčí k nebi impozantní vulkán. Pico del Teide (3 718m) je nejvyšší hora Španělska a láká k výstupu tisíce lidí. Kdo nechce/nemůže šlapat 2000m nahoru, může si pomoct lanovkou. Ta vás vyveze do 3 555m. Už tam jsou výhledy dechberoucí – širý oceán splývá s nebem do modrého nekonečna.
Pro výstup na vrchol potřebujete povolení. Kontrolují ho správci na horní stanici lanovky mezi 9h – 17h. Kapacita je omezená, udělejte si online rezervaci s předstihem. Pokud si dáte noční / ranní výstup (= mimo provozní dobu lanovky), obejdete se bez povolení. Výšlap není technicky náročný, ale pozor na počasí – začátkem ledna byl nahoře uklouzaný sníh a led. Taky se připravte na skokovou změnu teploty. Pro většinu lidí je Teide jednou z mnoha atrakcí, které chtějí stihnout. Nelezete na Mont Blanc, ale stejně: nad 3000 metrů už může tělo protestovat. Pokud vás bolí hlava, nikam se nežeňte, zhluboka dýchejte a dejte si pauzu.
Tip: Chcete zažít nezapomenutelný východ slunce? Přespěte v horské chatě Altavista (cca 3 270m). I kdyby byla zavřená, je zpřístupněný nouzový bivak. Pozor, vodu tady nedoplníte, musíte si jí přinést dostatek! Z chaty vyražte brzy ráno, ať jste před východem slunce nahoře. Stojí to za to!
Anaga: Pohádka schovaná v mlze
Zatímco jih budí zdání, že na Tenerife nikdy neprší, sever ostrova vás překvapí sytou zelení. Hřebeny hor tu ukrývají věčně mlhavé pralesy, které ve vás vyvolají pocit, že jste vstoupili do živého obrazu. Prastaré vavříny a skály svými tvary připomínají bájné tvory i lidské postavy a lišejník visí z korun stromů jako svatební závoj.
Tahle kouzelná část se jmenuje Anaga. Přírodní rezervace se nachází na severovýchodě ostrova a pokud jedete autem nebo na motorce, už cesta sem je zážitek. Klikaté horské silničky vás odmění úchvatnými výhledy na rozeklané skály, zvlněné hřebeny hor i oceán, kde se malé vesničky krčí na útesu, jako by se bály, že je smete moře.
Všudypřítomná mlha dodává lesům tajemnou atmosféru. Ve mně evokuje film Faunův labyrint. Pokud máte jen chvilku, vyražte na krátkou procházku z Cruz del Carmen – třeba po trase Sendero de los Sentidos či El Bosque de los Enigmas. Ty jsou zdarma, jiné jsou zpoplatněné a musí se rezervovat předem. Chodníky jsou pečlivě udržované.
Setkání s místními: Jako cestování časem
Vesničky v Anaze jsou kapitolou samy pro sebe. Malé barevné domky, lidé, kteří vás srdečně pozdraví, i když vás nikdy neviděli, a svatý klid, který láká zůstat déle, než dovoluje itinerář. Zastavil se tady nejen čas, ale i signál – s okolním světem se jen tak snadno nespojíte. Za ochutnání stojí místní speciality, třeba papas arrugadas (brambory pečené ve slupce se solí a omáčkou mojo), nebo kozí sýr.
Tenerife: Ostrov kontrastů a zážitků
Tomu, kdo chce zažít i něco jiného, než putování s batohem, bych doporučila dvě věci.
- 🪂 PARAGLIDING v ADEJE: kvůli celoročně příznivým podmínkám je Adeje rájem milovníků vzdušných hrátek. Kroužit nad oceánem a pozorovat svět z ptačí perspektivy je nezapomenutelný zážitek! Osobně doporučuju našince Honzu – patří k legendám tohoto sportu, s ním budete 100% v bezpečí a užijete si spoustu srandy. Můžete ho kontaktovat přes Facebook.
- ⭐ STARGAZING: Tenerife patří mezi TOP3 místa na světě k pozorování hvězdné oblohy. NASA označuje NP Teide za okno do vesmíru. Observatoř je vybavená špičkovými dalekohledy, které vás vezmou do jiné galaxie. Různé firmy nabízejí různý program (podle toho se odvíjí i cena), mně bylo doporučeno volcanoteide.com
Ať už se vydáte na celou GR131 nebo se rozhodnete prozkoumat jen mlžné krásy Anagy, Tenerife si vás svým půvabem zcela podmaní.
Tak co, už balíte batoh? 🌍🦎
PRAKTICKÉ INFO SHRNUTÍ
🔥ŠROUBOVACÍ KARTUŠE je na Tenerife (i na Sicílii) vzácnější než šafrán! Doporučuju pořídit easy-click vařič, tyhle bomby seženete kdekoli (benzínky, železářství, sport).
VODA: ve vulkanické krajině na ni nenarazíte! Musíte ji nosit s sebou / plánovat. Na Caminu se občas vyskytují pítka (značená v mapy.cz).
🔥LESY kolem Teide poničil požár, narazíte na výstrahy a uzavírky tras. Projít se to dá, jen bacha, hlavně při silném větru.
POČASÍ: v zimním období pozor na teplotní rozdíly! Přes den je 20°C a slunce pálí jak ďas, v noci kolem Teide bylo i -4°C.
⛺ SPANÍ: stanovat by se mělo na vyhrazených místech (kempy značené v mapy.cz), ale když to nezvládnete, nikdo vám hlavu neutrhne.
🌋 VÝSTUP NA TEIDE: mezi 9-17h potřebujete povolení. Když si přivstanete a vyrazíte z Refugio Altavista tak, abyste byli před 9h z dohledu lanovky, obejdete se bez něj. V zimě pozor na led a sníh.
🚗 DOPRAVA: autobusy TITSA fungují skvěle, dostanete se s nimi kamkoliv. Jízdenky koupíte snadno v aplikaci Ten+ móvil, nebo u řidiče (mějte drobné, řidič vám nerozmění). Na průzkum ostrova je super motorka nebo auto (srovnání půjčoven přes booking.com).
💡MOJE HIGHLIGHTS: spaní na vyhlídce nad pláží Tamadite / východ slunce pod Teide / elektrické zásuvky a voda na náměstí v Chinamadě / Anaga / projetí ostrova na motorce / paragliding s Honzou
✈️ CESTA A UBYTKO: Ryanair Vídeň – Tenerife JIH, zpáteční letenka za 3000 Kč (s příručákem, prošly hůlky, stan i kolíky, vše narváno DOVNITŘ batohu). První noc v hostelu ALOE VERA v El Medano za 28 EUR (na Tenerife zázrak!), skvělí lidi, boží lokalita.
🥣🥗 MÍSTNÍ SPECIALITA: PAPAS ARRUGADAS alias pečené brambory ve slupce s mořskou solí a MOJO omáčkami mi připomněly babiččinu klasiku. Možná to není high gastro, ale krásná vzpomínka na dětství určitě. A lokální červené víno k tomu nemělo chybu!
NEMILÝ PŘEKVÁPKO – mizerný signál KDEKOLIV

Mohlo by se vám také líbit

Dálky s vůní máty (Expedice Al Maghreb, část II. – Aroumd)
10 srpna, 2022
Island: Země tisíců vodopádů IV.
18 března, 2021